ИНТЕРВЈУ ЗА „ПОРЕДАК“
Дејан Дамњановић
Директор Агенције за спречавање корупције
- У Агенцији сте од њеног оснивања, а за директора сте именовани пре годину и по дана, у фебруару 2023. Како видите период рада Агенције до Вашег именовања и сада кад сте на њеном челу?
Пре свега, сматрам да је за сваког руководиоца велика предност уколико је прошао кроз одређен број служби и сектора државног органа који води. То је од велике помоћи за разумевање функционисања самог колектива, а нарочито је важно при сагледавању целокупног система рада и доношења одређених одлука. Кад је реч о Агенцији, она као независно тело, има своје специфичности које се морају добро познавати и поштовати. Ја сам радећи прво као саветник у Одељењу за регистре, затим на месту начелника тог Одељења, потом као шеф Канцеларије директора и, пре овог именовања, као заменик директора, стекао драгоцено искуство које данас користим у свакодневном раду. С једне стране закони које Агенција спроводи (Закон о спречавању корупције, Закон о финансирању политичких активности и Закон о лобирању), а са друге добри сарадници – то је кључ за постизање резултата.
- Који су највећи изазови са којима се Агенција суочава у свакодневном раду?
Као што знате, корупција представља озбиљан изазов који може да угрози кредибилност институција, правну сигурност и економски развој земље. Агенција се бави једним изузетно часним послом који за циљ има превенцију ове друштвене аномалије са којом се, иначе, суочава цео свет. Ниједно друштво није имуно на њу. Њене последице су погубне за опстанак и успешан развитак сваке земље и народа, тако да, свесни тога, ми у оквиру својих надлежности из Закона о спречавању корупције чинимо све како бисмо се енергично и бескомпромисно борили са коруптивним појавама. С друге стране, јасно су дефинисане превентивне, контролне и надзорне надлежности Агенције. Спречавање корупције су кључне речи које и стоје у нашем називу, али део јавности у вези са тим погрешно перципира да Агенција поседује „чудотворне моћи“ за сасецање корупције у корену. Али то није тако. Значајније механизме у том смислу имају тужилаштва, судови и полиција. Надлежности Агенције су превасходно превентивне природе. Агенција је првенствено фокусирана на превентивну улогу у смислу унапређења поступака пријављивања имовине функционера, обезбеђивање процедура за решавање сукоба интереса, праћење финансирања политичких активности, увођење планова интегритета, спровођење обука о етици и интегритету и друге антикорупцијске превентивне механизме, а када дође до повреде закона онда ту Агенција има улогу да такво понашање санкционише.
- У спречавању корупције Агенција користи различите механизме. Који су по Вашем мишљењу најважнији?
Више пута смо то истицали, али хвала Вам на прилици да и у овом разговору то објасним. Када поступајући по пријави или службеној дужности увидимо да постоји основ за евентуалну повреду Закона, проверавамо и прикупљамо доказе. Ако утврдимо да повреда постоји, изричемо административне мере – од опомене, до препоруке за разрешење јавног функционера. За одређен број кршења Закона иницирамо покретање прекршајног поступка као и покретање кривичних поступака.
- Да ли и на који начин Агенција сарађује са другим институцијама и међународним организацијама у борби против корупције?
Сложићете се да сузбијања корупције нема без принципијелне и квалитетне сарадње са свим релевантним чиниоцима у друштву. Зато смо ми свакодневно у непосредној комуникацији са широким кругом сарадника, како из домаћих институција и органа јавне власти, тако и са међународним организацијама у Србији. Интензивно сарађујемо са Генералним секретаријатом Владе, Министарством правде, МУП-ом, РГЗ-ом, Пореском управом и другим релевантним државним органима, чиме постижемо и усклађивање са препорукама Групе држава против корупције Савета Европе (ГРЕКО). Размишљамо да у предстојећем периоду разговарамо са свим верским заједницама, које егзистирају на територији Републике Србије, о питањима моралне димензије борбе против корупције. Имајући у виду бројност њихових припадника уверени смо да би то могао бити снажан подстицај нашим напорима и значајан допринос превенцији корупције.
- Имали смо прилике да чујемо да сте посебну пажњу усмерили на образовни систем који по Вашем мишљењу може да буде у функцији и одигра велику улогу у спречавању корупције. Како сте то конкретно реализовали?
Млади су наша будућност. Њима желимо да оставимо здраво друштво у коме ће они знати да на време препознају у којој мери и на који начин да се боре против ове штетне појаве. Из тог разлога управо сам прошле недеље потписао Споразум о сарадњи са Министарством просвете Владе Републике Србије и два Завода – за унапређење образовања и васпитања и вредновање квалитета, захваљујући чему имамо намеру да од најранијег узраста (основне и средње школе) на адекватан начин упознамо младе људе да разумеју како и зашто треба да реагују у моменту могуће појаве корупције. Такође, подсећам да смо потписали и споразуме са Правним факултетом у Београду и Новом Саду, као и КОНУС-ом (Конференција универзитета Србије). У томе видим нашу најзначајнију улогу као државног органа који се бави превенцијом.
- У остварењу програмских циљева које сте поставили приликом доласка на место директора посебно место је заузела идеја отварања подручних јединица Агенције ван Београда. У којој мери сте задовољни овим својим подухватом?
Изузетно сам задовољан с обзиром на то да смо за кратко време успели да постигнемо још снажније спровођење наших надлежности у Нишу, Новом Саду и Крагујевцу, али, што је веома важно, приближимо се грађанима ових средина и омогућимо им нашу непосреднију доступност и осећај присутности. Истакао бих изузетно важне и квалитетне сусрете које смо недавно имали у овим подручним јединицама са функционерима нишавског, топличког, зајечарског, западнобачког, јужнобачког, шумадијског, моравичког, поморавског и рашког округа, а до краја месеца нас очекују и у мачванском округу. Сви ови сусрети су у функцији изналажења ефикаснијих механизама превенције могућих повреда Закона о спречавању корупције.
- Како видите дугорочну визију у борби против корупције и шта сматрате кључним фактором за њен успех?
Видим је пре свега у синергији свих структура у друштву. За ефикаснију борбу са коруптивним појавама на одређен начин одговорни смо сви, како државни органи тако и цивилно друштво и медији. Наравно, на првом месту је наше доследно и стручно деловање и спровођење антикорупцијских закона и стратешких докумената у овој области, али имајте на уму да без подизања свести најшире јавности о штетности корупције Агенција сама не може да постигне жељени резултат – нулту толеранцију према овој појави. Јавни функционери имају врло значајну улогу у овој борби. Њихов интегритет, непристрасност и транспарентност у раду доприноси успостављању, очувању и сталном јачању поверења јавности у рад органа јавне власти.
- Приближава се Међународни дан борбе против корупције. Како ћете га обележити?
У праву сте, приближава се… То је за нас, као и за читав свет, посебан Дан када скрећемо пажњу најшире јавности на значај бескомпромисне борбе против корупције. Ми ћемо 9. децембар – Међународни дан борбе против корупције, традиционално обележити свечаном академијом, затим сутрадан Међународном конференцијом, а потом ћемо у Нишу, Новом Саду и Крагујевцу организовати антикорупцијске дебате које ће окупити стручне актере државних органа са којима се боримо за здраво и хумано друштво у коме би корупција могла бити сведена на ниво статистичке грешке.