Свечану академију поводом Дана српског јединства, слободе и националне заставе у организацији Амбасаде Србије у Бечу и Мисије Србије при ОЕБС и Представништвом Републике Српске у Аустрији одржана је у недељу 15. Септембра.
У име домаћина, амбасадор Србије Марко Благојевић је позвао на снажну подршку председнику и Влади Србије јер је, како је рекао, Србија једина која је дужна и која штити интересе нашег народа.
Истакао је да треба достојно и поносно да сведочимо о томе ко смо, шта представљамо и шта смо дали свету и Аустрији у којој смо најбројнија заједница кроз векове, саопштила је Амбасада Србије у Бечу.
Републику Српску у којој се такође обележава Дана српског јединства, слободе и националне заставе на скупу је представљао шеф Представништва Републике Српске у Аустрији Младен Филиповић, који је позвао све грађане српског порекла који живе у тој земљи да наставе да обележавају овај празник, да негују љубав према матици и чувају наше корене.
Честитајући празник свим Србима потпредседник Вулин је рекао да га обележавамо заједно мада можда не сложни колико бисмо желели да будемо и да зато наша химна моли за слогу и правду јер за Србе правде нема и наше ране не боле никога осим нас.
„Ово је празник наде, да ћемо једном бити снажнији од сопствених мана и сопствених подела, ово је празник наде да једном нећемо слушати странце, да ћемо једном о себи мислити боље него о онима који нас свађају и деле. Ово је празник наде и трвдоглавог уверења да је процес уједињења Срба започео и да га баш ништа не може зауставити“, нагласио је потпредседник Вулин, саопштила је Влада.
Вулин је рекао да је бити Србин најмање ствар рођења већ да бити Србин значи прихватити вредности које Србе чине посебним и због којих смо претрајали свих ових векова – слободу, част и дужност.
„Председник Александар Вучић нас је довео под једну заставу, ујединио нас је, окупио. Република Српска и Република Србија су престале да се плаше да говоре да су једно. Ово је празник српског света. Није српски свет само збрајање територија или места где Срби живе. Српски свет је одлука Срба да буду јединствен политички народ који заједно у сагласју доноси сопствене одлуке о најважнијим питањима. А дужност сваког Србина, живео у Бечу, Бањалуци или Београду, јесте да чини да Србија и Српска буду јаче“, поручио је потпредседник српске владе, навдоди се у саопштењу.
„Дужност ове генерације је да Срби као јединствен политички народ решавају српско национално питање, последње велико нерешено национално питање у Европи. И то што нам кажу да не може да се реши не значи да треба да их послушамо и мирно прихватимо да други одлучују о нама. Ништа о Србима без Срба, без обзира на то у ком делу српског света живе“, истакао је Вулин
Генерални секретар Министарства спољних послова Душан Козарев је нагласио да данашњи празник чини посебним то што га обележавамо заједно у Бечу, граду који је вековима био део српске историјске судбине, и који данас, захваљујући бројној заједници српских исељеника, чува српски духовни код.
Свечаности су, поред високих званица, присуствовали председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж, представници Српске православне цркве и бројних удружења наше дијаспоре која делују у Аустрији, угледни појединци српског порекла из политичког, привредног, научног и културног живота Аустрије, као и студенти.
Пригодан културно-уметнички програм су, захваљујући подршци компаније МТЕЛ Аустрија, приредили и извели Српски академски ансамбл, прваци Оперског ансамбла Народног позоришта у Београду Љубица Вранеш и Драгољуб Бајић и Епархијски мешовити хор Корнелије Станковић.
Бројна публика је имала прилику да послуша предавање СПКД Просвјета Аустрија о Србима у Аустрији и да се упозна са веома богатом културом, историјом и заједничком будућношћу.
Препуна сала историјског здања Алберт хола у Бечу најбољи је показатељ српског јединства и жеље нашег народа да заједно обележи овај важан и велики дан, истиче се у саопштењу амбасаде.
Након програма високим црквено-друштвеним одликовањем – Крстом вожда Ђорђа Стратимировића – са благословом Његовог Преосвештенства Епископа сремског Г.Г. Василија, одликован је Пуковник Жељко Босанац, војни изасланик Републике Србије у Аустрији.
Свечаности инвеституре су, испред Центра за развој Шајкашке и Одбора за повратак посмртних остатака Вожда Ђорђа Стратимировића, присуствовали и Њ.Е. Марко Благојевић, амбасадор Републике Србије у Републици Аустрији, господин Александар Ђурђев, народни посланик у Скупштини Аутономне Покрајине Војводине, др Владимир З. Јестровић, Данијел Кулачин, специјални саветник министра за бригу о селу у Влади Србије и извршни директор Центра за развој Шајкашке Дејан Џакула.
Образлажући одлуку о одликовању Босанца, они су нарочито скренули пажњу да је ова медаља мали знак благодарности за самопрегорно служење Богу и Српској Православној Цркви и нашем народу широм српских земаља и расејања, као и за пожртвовано истрајавање на вредностима светосавске духовности и идејама свесрпског јединства
извор:Тањуг фотографије:Тањуг/АМБАСАДА СРБИЈЕ У БЕЧУ